reklama
9. 8. 2012 | poslední aktualizace: 10. 8. 2012  14:21

Jak se topí CzechInvest

Když se někdo snaží druhému alespoň trochu pomoci, tak si zaslouží pochvalu. Když se někomu podaří odhalit propracovaný systém zneužívání pravomocí u těch mocných, tak si ji zaslouží tuplem. Nedávná policejní razie v CzechInvestu přišla na podnět jediného novináře, který se nebál jít dál než ostatní a dal si práci zjistit více, než nám občanům bylo určeno vědět. 

 

Lukáš Sedláček
Lukáš Sedláček
hlavní analytik ELAI
Agentura CzechInvest
Agentura CzechInvest
foto: HN - Jiří Koťátko

Těžko se tomu věří. Policie vtrhává do CzechInvestu, hodiny prohledává interní dokumenty, ministr Kuba se k zásahu vyjadřuje v televizních novinách a mocenské křeslo ředitele CzechInvestu je otřeseno.  Vše během jednoho dne a vše kvůli článku redaktora Martina Shabu z ČESKÉ POZICE. Událost byla ukázkou toho, jak by měla demokratická společnost fungovat. Stačí podložené podezření ze zneužití moci jediné osoby a celá záležitost je rázem řádně prošetřována.

Investigativní žurnalistika se po relativně dlouhém období demokratického vývoje u nás stále spíše rodí, než aby dosahovala dostatečně velkého formátu. Sem tam jsme se mohli dočíst o kauzách odhalených novináři, ale investigativních žurnalistů bylo a stále je málo. Jedním z hlavních důvodů jsou vysoké náklady spojené s investigací, které redakce nemohou nebo nechtějí platit- šetření je většinou časově náročné a alokovat redaktora na hledání nesrovnalostí ve veřejných zakázkách a jiných formách korupčního jednání bez zaručeného výsledku, jde hluboko do kapsy.

reklama

Není to však pouze otázka peněz, ale také (a možná především) vytrvalého úsilí, které může projevit kterýkoliv novinář či kdokoliv z nás. Není samozřejmě možné, abychom se všichni stali investigativními žurnalisty- ohromné množství informací je v dnešní době ale snadno dohledatelné z veřejně dostupných zdrojů a při jejich důkladné analýze se dá přijít na podivuhodné vazby, na které můžeme upozornit redakce novin nebo českou pobočku Transparency International. 

CzechInvest jako státní agentura zaměstnává řadu skvělých profesionálů, kteří jsou správně na svém místě. Na druhou stranu, již dlouhá léta se na její půdě vyskyují také osoby s podivuhodnými vazbami na různé firmy, jejichž činnost je třeba prošetřit. Příští týden bychom se měli dozvědět, co policie při svém ražení zjistila. Pokud se prokáže podezření z korupce, tak se bude topit nejen ředitel CzechInvestu, ale celá agentura. Respekt, který si po letech své činnosti vydobila, bude ztracen. Náš respekt si ale budou získávat všichni, kteří půjdou o krůček dál v odkrývání věcí zametených pod koberec.  

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
TI... (anonym)
A to TI to jako vazne? Vzdy mi ta agentura pripada jako jit napraskat...
Nikdy, žádný (čert)
CzechInvest neměl existovat. Je to naprosto zbytečné, je to jen...
Soutěž pro televizní diváky (Ampo)
Najdi jedno ministerstvo, kde se nekrade, a vyhraj zájezd do Angoly.
Žádnej czechinvest nikdy neměl existovat, (jenicek)
podporuje jen zločinecký tunely plný nano-žvanění jako Nafigate...
Významné je, že je chytli na prokazatelně (anonym)
cinknuté zakázce, která i když se nakonec nerealizovala, dovolila...
Zobrazit diskusi
Profil autora

Výkonný ředitel a hlavní analytik European Leadership & Academic Institute (ELAI), přednášející na New York University a Anglo-americké vysoké škole, dříve prezident Oxford & Cambridge Alumni Society CR (spolek sdružující absolventy univerzit Oxford a Cambridge v ČR). Vystudoval mezinárodní vztahy na University of Cambridge a evropská studia na Karlově univerzitě, dříve na ní studoval také obory mezinárodní terotoriální studia, hebraistika a religionistika.

více

Dříve pracoval na Úřadu vlády, Ministerstvu obrany ČR a v soukromém sektoru. Na Karlově univerzitě studoval hebraistiku, religionistiku, mezinárodní teritoriální studia, mezinárodní vztahy a evropská studia. Na University of Otago na Novém Zélandu studoval a na University of Cambridge vystudoval mezinárodní vztahy. V současnosti je doktorandem politologie na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Mezi jeho akademické zájmy patří mezinárodní vztahy, etika, hlubinná psychologie a filozofie. Ve svém volném čase se věnuje četbě, inlinování, hraní djembe bubnů, fotografování a sochaření. 

Kontaktujte mě
info(z)elai.cz
reklama
Vyhledat
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama